Ogłoszenia

Kolęda

Odwiedziny Duszpasterskie – Kolęda

Drodzy parafianie

                W tym roku po raz pierwszy odbyła się pasterka w Kalamacie.  Najpierw w sobotę 24.12  odbyła się uroczysta  uroczysta msza św. w Nafplio o godz. 18.00. Następnie w Kalamacie o godz. 22.00. Po mszy św. było jeszcze kolędowanie, a nasi parafianie przynieśli ciasto, pyszny makowiec , sałatkę, pierogi z kapusta i  z kaszą. Bardzo żałuję, ze w tym roku nie udało się nam zorganizować jasełek. Wiem, ze nie jest łatwo  zorganizować dzieci, ale naprawdę warto się potrudzić. Dzieci które uczestniczą w takim przedstawieniu zapamiętują to na całe życie.

         Co to jest kolęda?

Odwiedziny kapłana w domu rodzinnym to bardzo ważne wydarzenie w roku dla całej rodziny. Po przywitaniu: – Pokój temu domowi.  – Odpowiadamy i wszystkim jego mieszkańcom. Kapłan odmawia modlitwę w waszych intencjach. Można je napisać na kartce i położyć na stole. Następnie kapłan czyta ewangelię wg. św. Łukasza 19, 1 -6. Jest to historia Zacheusza, który pragnął zobaczyć Jezusa. Tak jak Jezus wstępuje do domu Zacheusza i przemienia jego życie. Podobnie dzieje się w czasie kolędy. Kapłan przekracza próg waszego domu modli się i prosi o błogosławieństwo dla was na nowy 2023 rok. Następnie jest pokropienie domu wodą święconą. Modlitwa Ojcze nasz i ucałowanie krzyża. Potem przy herbatce śpiewamy kolędy i piszemy na drzwiach kredą  napis: C+M+B 2023 – „Chrystus mieszkanie błogosławi” (Christus Mansionem benedicat). Jak już było wcześniej ogłaszane nie zbieramy tradycyjnej ofiary kolędowej. Jeśli ktoś by chciał to zrobić. To może to uczynić w kościele na mszy świętej.

         Jak przygotować mieszkanie?

Stół nakryty białym obrusem, krzyż dwie zapalone świece, pismo święte  i woda święcona. Jeżeli nie mamy w domu wody święconej to  może być zwykła woda. Wtedy kapłan poświęci wodę na miejscu.

Ogłoszenia Parafialne 25. 12. 2022

 1. Jutro 25 grudnia Uroczystość Bożego Narodzenia. Msza święta o godz. 12.00
 • W poniedziałek 26. 12. drugi dzień świąt. Wspomnienie św. Szczepana męczennika. Msza święta o godz. 11.00 i o godz. 18.00. Po mszy świętej wspólne śpiewanie kolęd.
 • Wtorek 27. 12. Wspomnienie św. Jana Ewangelisty.  Środa 28.12 świętych młodzianków męczenników. Msza św. o  godz. 8.00
 • 28. 12. Czwartek msza św. o godz. 18.00
 • 30. 12 Piątek świętej rodziny z Nazaretu. Msza święta o godz. 18.00
 • 31. 12  Zakończenie starego roku. Msza święta o godz. 22.00. Nabożeństwo dziękczynno pokutne za miniony 2022 rok.
 • 1 stycznia Niedziela.  Nowy rok 2023 . Msza święta o godz. 11.00

3 Niedziela Adwentu.  11 grudzień  2022r.

 1. Rozpoczął się adwent trwajmy wraz z Maryją w modlitwie na przyjście Pana. Msza święta Roratnia w środę o godz. 7.00 i piątek o godz. 18.00. Zapraszamy. W poniedziałek wspomnienie N.M. P. z Gwadelupe. We wtorek wspomnienie św. Łucji.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Słowo staje się ciałem. Bóg przychodzi na ziemię. Pomimo tych trudnych czasów. Wojny, na Ukrainie, pandemii. Bóg  nie zostawia nas samych posyła swojego Syna na ziemię. Maleńkie dzieciątko chce przyjść do nas i dać nam pokój i radość. To czego świat dać nie może. Ale czy znajdzie miejsce w naszych domach w naszych sercach?

Kochani msza święta w dzień wigilijny 24.12 w Sobotę o godz. 18.00. W uroczystość Bożego Narodzenia 25. 12. w niedzielę msza święta o godz. 12.00. Pamiętajmy również o sakramencie  Pokuty, abyśmy mogli szczerym sercem się wyspowiadać i przyjąć Pana Jezusa do swojego serca.

 1. Advent has begun. We will prepare our hearts to meet with Jesus. The day before Christmas. 24. 12. Holy Mass at 6 p.m. Christmas celebration on Sunday 25.12. Holy mass at 12 noon. We cordially invite you all.
 2. Σήμερα ειναι η τριτη Κυριακή της αδεντ. Θα προετοιμασουμε της καρδιες μας για να συναντηθούμε τον Ιησού. Θεια λειτουργία Χριστούγεννα 24.12. στης 6 το βράδυ ( Σαββάτο ). Την Κυριακή 25 του Δεκεμβρίου στης 12.00.

Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Ks. Ryszard

Ogłoszenia Duszpasterskie 1 Niedziela Adwentu, 27 listopada 2022 r.
 1. Rozpoczyna się czas Adwentu, a równocześnie Nowy rok liturgiczny. Czytania w cyklu niedzielnym z roku A. W dni powszednie Cykl I.
 2. W tym tygodniu RORATY w Środę i w Piątek o godz. 7.00 rano Zapraszam.
 3. Pogrzeb zmarłego Marka w środę na cmentarzu w Nea Tirinta o godz. 15.00. Na naszej stronie parafialnej (Nafplio Chrystusowcy), można przeczytać wspomnienie o bezdomnym Marku.
 4. W środę obchodzimy uroczystość apostoła Andrzeja, który zginął śmiercią męczeńską w Patrze. Razem z Antonim jedziemy na odpust do Patry. Jest jeszcze jedno miejsce wolne w samochodzie.
 5. Dziękuję Oli i Beacie za posprzątanie naszego kościoła.
 6. Αρχιζουμε Adwent περιμενουμε τον ερχομο του Ιησου. Θεια Λειτουργια την Τεταρτη και το Παρασκευή στης 7 το πρω
 7. Πριν λιγες μερες ο αστεγος Μαρεκ πεθανε. Κυδεια την Τριτη στις 15.00
 8. Welcome guests to our parish. It is good that you remember about the Sunday mass. Its just one Catholic church in the Peloponnese. I wish you a nice rest.

Ks. Ryszard Karapuda T.Ch