Aktualności

Odwiedziny Duszpasterskie – Kolęda

Drodzy parafianie

                W tym roku po raz pierwszy odbyła się pasterka w Kalamacie.  Najpierw w sobotę 24.12  odbyła się uroczysta  uroczysta msza św. w Nafplio o godz. 18.00. Następnie w Kalamacie o godz. 22.00. Po mszy św. było jeszcze kolędowanie, a nasi parafianie przynieśli ciasto, pyszny makowiec , sałatkę, pierogi z kapusta i  z kaszą. Bardzo żałuję, ze w tym roku nie udało się nam zorganizować jasełek. Wiem, ze nie jest łatwo  zorganizować dzieci, ale naprawdę warto się potrudzić. Dzieci które uczestniczą w takim przedstawieniu zapamiętują to na całe życie.

         Co to jest kolęda?

Odwiedziny kapłana w domu rodzinnym to bardzo ważne wydarzenie w roku dla całej rodziny. Po przywitaniu: – Pokój temu domowi.  – Odpowiadamy i wszystkim jego mieszkańcom. Kapłan odmawia modlitwę w waszych intencjach. Można je napisać na kartce i położyć na stole. Następnie kapłan czyta ewangelię wg. św. Łukasza 19, 1 -6. Jest to historia Zacheusza, który pragnął zobaczyć Jezusa. Tak jak Jezus wstępuje do domu Zacheusza i przemienia jego życie. Podobnie dzieje się w czasie kolędy. Kapłan przekracza próg waszego domu modli się i prosi o błogosławieństwo dla was na nowy 2023 rok. Następnie jest pokropienie domu wodą święconą. Modlitwa Ojcze nasz i ucałowanie krzyża. Potem przy herbatce śpiewamy kolędy i piszemy na drzwiach kredą  napis: C+M+B 2023 – „Chrystus mieszkanie błogosławi” (Christus Mansionem benedicat). Jak już było wcześniej ogłaszane nie zbieramy tradycyjnej ofiary kolędowej. Jeśli ktoś by chciał to zrobić. To może to uczynić w kościele na mszy świętej.

         Jak przygotować mieszkanie?

Stół nakryty białym obrusem, krzyż dwie zapalone świece, pismo święte  i woda święcona. Jeżeli nie mamy w domu wody święconej to  może być zwykła woda. Wtedy kapłan poświęci wodę na miejscu.

 • Upamiętnienie Juliusza Słowackiego w Nafplio
  Jesienią 1836 roku Juliusz Słowacki odwiedził Grecję. Zatrzymał się na chwilę również w Nafplio, a zachwyt nad tym miejscem wyraził w wierszu „Napoli di Romania”. Pamięć jego pobytu na tych ziemiach i ogłoszenie roku 2022 Rokiem Romantyków natchnęły rzeźbiarza Oleksandra Porożniuka do stworzenia rzeźby, która przypominałaby Polakom, że odwiedzając Nafplio, kroczą śladami wieszcza. Uroczyste odsłonięcie … Czytaj więcej.
 • Dekoracja w naszym Kościele
  W tym roku mamy ładną dekorację na okres Wielkiego Postu. Dymitrios nasz dobrze znany nam  artysta namalował obraz  Pana Jezusa w koronie cierniowej. Obraz bardzo wymowny. Zachęca do kontemplacji i modlitwy. Obok napisane słowa Pana Jezusa z krzyża. w języku greckim ΔΙΦΩ ( czytaj. Dipso). Pragnę . Kiedy zapytałem dzieci w piątek na drodze krzyżowej. … Czytaj więcej.
 • Różaniec z księdzem Teodorem
  Różaniec z Księdzem Teodorem Codziennie o godz 21.30 ks. Teodor prowadzi różaniec na kanale You Tube pod tytułem Teobańkologia. Ostatnio w czasie rozważań różańcowych ks. Teodor opowiedział taką historię: W pewnym mieście żyli ludzie bardzo smutni, nie potrafili się cieszyć swoim życiem. Przyjechał do tego miasta pewien skrzypek. Był bardzo zmartwiony całą tą sytuacją i … Czytaj więcej.
 • 1. Komunia Św. Aleksa
 • Ślub Esmiraldy i Dimitria