Felietony

 • Wspomnienie o bezdomnym Marku
  Dwa lata temu do kościoła przyszła pewna  starsza pani, Greczynka i zaczęła mi coś tłumaczyć. Niewiele rozumiałem z tego, co do mnie mówi. Jednak gestykulacja i mowa ciała pomogła. Zrozumiałem, że opowiada o jakimś ubogim, bezdomnym Polaku. Pojechaliśmy do Nea Tirinta (miejscowości oddalonej od Nafplio około 10 km). Marek siedział na krawężniku koło greckiego kościoła. … Czytaj więcej.
 • Czas się wypełnił
  Czas się Wypełnił… Dzisiejszy świat przytłacza nas potokiem informacji. Zapewne są tacy politycy, którzy potrafią mówić godzinę i nic nie powiedzieć. Trudno z tego „lania wody” wyciągnąć jedno sensowne zdanie. Tymczasem w ewangelii św. Marka  jest dokładnie odwrotnie.  Ewangelista opowiada o życiu Jezusa w bardzo krótkich i zwięzłych zdaniach. W dzisiejszej ewangelii ( Mk. 1,14- … Czytaj więcej.
 • Lepanto
  Lepanto 7 października 1571 roku to dzień zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi. Sułtan Turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież, święty Pius V – dominikanin gorący czciciel Matki Bożej usłyszawszy o zbliżającej się wojnie zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi – odmawiając rózaniec. Nagle doznał wizji … Czytaj więcej.
 • Lockdown
  Bardzo mi się spodobały słowa Ojca Leona Knabita. Bardzo znanego Benedyktyna zTyńca: „Niech owocem pandemii, będzie nasze nawrócenie”. Narzekamy na zamknięte sklepy, szkoły, lotniska itd… Temat koronowirusa do znudzenia powtarzany jest w mediach. Wielu ludzi jest po prostu zmęczoych, ale czy ktoś myśli o nawróceniu…?             Ostatnio w w Nafplio wprowadzono godzinę policyjną od godz. … Czytaj więcej.
 • ARTEMISSIO
  To, że Grecja należy do najpiękniejszych krajów na świecie nie ulega wątpliwości. Mamy tutaj wszystko. Szmaragdowe morze, oliwkowe gaje, plantacje winogron, pomarańcze, mandarynki no i góry. W ubiegłym tygodniu wybraliśmy się razem z Kamilem na najwyższy szczyt w naszym rejonie Argolida – Artemissio – wysokość 1750 m. Najpierw droga wiodła przez Argos, potem przez wąwóz … Czytaj więcej.